25.6.2013
Literacki Sopot 2013

  Miasto Sopot po raz drugi organizuje Międzynarodowy Festiwal „Literacki Sopot”, który odbędzie się w dniach 16-20 sierpnia 2013r. w Sopocie. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. „Literacki Sopot” ma być imprezą cykliczną, której program co roku budowany będzie wokół innego tematu wiodącego.

W drugiej edycji wiodącym tematem Międzynarodowego Festiwalu „Literacki Sopot” będzie literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał. W programie znajdą się spotkania z takimi autorami jak Yrsa Sigurdardottir, Christer  Mjaset, Mariusz Czubaj i Marek Krajewski. Przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, działania teatralne, mobilne czytelnie, plenerowa strefa czytania oraz prezentacja filmów inspirowanych literaturą skandynawską.

W programie festiwalu nie zabraknie także spotkań z książką historyczną ( laureaci nagród w dziedzinie  książek historycznych ) warsztatów reportażu prowadzonych przez najlepszych polskich autorów, spotkań z nominowanymi do Literackiej Nagrody Nike oraz Autorami najciekawszych  tegorocznych premier zaproszonymi przez wybrane wydawnictwa. 

Partnerami drugiej edycji festiwalu są miedzy innymi Biblioteka Narodowa w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury oraz TVP Kultura.

21.2.2013
Kulturalny Sztorm Roku 2012

Do niedzieli, 24 lutego można głosować w plebiscycie na Kulturalny Sztorm Roku 2012. Wśród nominowanych znalazł się Festiwal Literacki Sopot. Gorąco zachęcamy do smsowego głosowania na nasz festiwal. SMS o treści: SZTORM.20 prosimy wysyłać na nr tel. 71466 (cena sms-a 1,23 zł brutto). Można wysłać dowolną ilość sms-ów. Więcej informacji na stronie http://cjg.gazeta.pl/CJG_Trojmiasto/1,109143,13342895,Kulturalny_Sztorm_Roku_2012__Poznaj_nominowanych.html

7.9.2012
Wizja przeciw równaniu? - nowa poezja niemiecka

Literacki Sopot wciąż trwa! Zapraszamy na ostatnie z festiwalowych wydarzeń: spotkanie autorskie i dyskusje z udziałem poetów i tlumaczy z Niemiec, które odbędzie się w sobotę, 15 września w Dworku Sierakowskich.

 

18.00–19.30 Renate Schmidgall, Ernest Wichner

20.00–21.30 Patrick Beck, Volker Sielaff

 

Koncepcja i prowadzenie: Tadeusz Dąbrowski

Spotkania będą dwujęzyczne.

Polskie przekłady wierszy przeczytają: Paweł Huelle oraz Tadeusz Dąbrowski

 

Projekt finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

  

24.8.2012
"Spot literacki" Konkurs - wyniki

Informujemy, że zwiecięzcą konkursu "Literacki spot" został pan Paweł Przewoźny autor teledysku "Under" promującego czasopismo literackie TOPOS. Gratulujemy serdecznie!

22.8.2012
zdjęcia ze spotkań autorskich
22.8.2012
koncert karbido & andruchowycz

Zapraszamy na koncert KARBIDO & ANDRUCHOWYCZ, który odbędzie się 22.08 o godzinie 21.00 w Zatoce Sztuki. Bilety do kupienia w recepcji.

 

 

22.8.2012
koncert Trupa Trupa

Za nami koncert zespołu Trupa Trupa, który odbył się w Willi FSC. Jego fragmenty można oglądać TU, a zdjęcia TU.

14.8.2012
Scena Muzyczna

 

Bilety na koncerty już w sprzedaży!

 

18 sierpnia, godzina 21:00 –  koncert Mikołaja Trzaski i Andrzeja Stasiuka. Zatoka Sztuki. Bilety w cenie 15 złotych oraz 10 złotych dla posiadaczy Karty Sopockiej można kupić codziennie w Zatoce Sztuki.

 

22 sierpnia, godzina 21:00 – koncert Karbido oraz Jurija Andruchowycza. Zatoka Sztuki. Bilety w cenie 15 złotych oraz 10 złotych dla posiadaczy Karty Sopockiej można kupić codziennie w Zatoce Sztuki.

 

20 sierpnia, godzina 21:00 – koncert Trupa Trupa. Willa FSC. Wstęp wolny!

11.8.2012
warsztaty dla dzieci / literacki sopot

 

Serdecznie zapraszamy na warszaty dla dzieci i rodzin. 


 

18.08 godz. 10.00 - 12.00


„MANUFAKTURA KSIĄŻKOWA"
Jak się robi książki? Książki nietypowe: książki przytulanki, rozkładanki, eco-książki, książki-niespodzianki i wiele innych pomysłów na książki w  różnych formatach i formach pojawi się na tym warsztacie, którego główną aktywnością będzie twórcze rękodzieło recyklingowe dzieci i ich rodziców.
Warsztaty dla rodzin i dzieci.

 

Prowadząca: Emilia Bartkowska
(ur. w 1986 r. W Gdańsku), ilustratorka, dizajner, rysownik. Absolwentka Pracowni Książki Macieja Buszewicza, Ilustracji Zygmunta Januszewskiego i Moniki Hanulak w Warszawie, Pracowni Ilustracji Jadwigi Okrassy w Gdańsku. Autorka książki „O Gwiazdach i grzybach”, ilustrator prasowy, twórca obiektów.

 

 

19.08 godz. 10.00 – 16.00

 

KIERMASZ WYDAWNICTW DLA DZIECI

 

 

20.08 godz. 10.00 – 12.00

 

„CZYTELNICZA GRA NA ORIENTACJĘ"

 

Książka może stać się inspiracją do aktywnego spędzania czasu wolnego, aktywność ruchowa również może stać się motywacją do czytania książek. Tego, jak książki mogą wzbudzać ciekawość poznawczą, jak gry i zabawy ruchowe mogą rozwijać entuzjazm czytelniczy, uczestnicy tych warsztatów doświadczą na własnej skórze!

 

Warsztaty dla rodzin lub dzieci od 4 roku życia.

 

Prowadząca: Aleksandra Chomicz
(ur. W 1979 r. w Gdańsku), psycholog. Autorka instalacji i interwencji artystycznych („Czasolot”, „Przesunięcie ku czerwieni”, „Miasto-nie-do-mówienia”, „Mental-SPA”, „Mobilny Gabinet Bezpośredniej Demokracji”, "Nomadic Things (like us)"). Od 2003 roku instruktorka warsztatów twórczych, koordynatorka interdyscyplinarnych projektów międzynarodowych. Autorka książki „Kultury zadomowione” (2004).

 

 

21.08 godz. 10.00 – 12.00

 

„WARSZTAT LITERACKI DLA DZIECI"
W oparciu o twórczą zabawę słowem, dzieci będą tworzyć własne historie.

 

Warsztaty dla dzieci od 6 lat.

 

Prowadzący: Daniel Odija
(ur.1974 r. w  Słupsku), prozaik, dziennikarz. Autor zbioru opowiadań „Szklana huta” (2005) oraz powieści „Ulica” (2001), „Tartak” (2003), „Niech to nie będzie sen” (2008) i „Kronika umarłych” (2010). „Tartak” i „Kronika umarłych” były nominowane m.in. do Literackiej Nagrody NIKE. Jest także autorem nagradzanych sztuk teatralnych, słuchowisk oraz scenarzystą krótkometrażowego filmu, pt. „Basia z Podlasia”, który zdobył I nagrodę publiczności na międzynarodowym festiwalu Era Nowe Horyzonty 2011 we Wrocławiu.

 

 

22.08 godz. 10.00 – 12.00

 

„GDZIE MIESZKA POEZJA"

 

Warsztat polegać będzie na próbie poszukiwania w skali MIKRO otaczającej nas rzeczywistości ciekawych kompozycji estetycznych lub inspirujących pytań. Obserwacja otaczającego świata stanie się punktem wyjścia do  eksploracji poezji Haiku i innych form poetyckich.

 

Warsztaty dla dzieci od 6 lat.

 

Prowadzący: António Xavier
(ur. w 1976 r. w Setubalu, Portugalia), reżyser teatralny, psycholog. Twórca autorskiej metody pracy na procesie twórczym opartej o zintegrowane ekspresje artystyczne. Inicjator ruchu poezji impensamentalnej, poprzez którą realizuje swoją działalność performerską i literacką. Współpracował z Narodową Galerią Sztuki „Zachęta”, obecnie jest wykładowcą sztuki współczesnej na wydziale Iberystyki UW.


 

 

Zapisy i informacje: info@mcka.pl , w tytule: warsztaty literackie dla dzieci i rodzin

 

Koszt: 5 zł od osoby.

 

9.8.2012
zakończyliśmy zapisy na warsztaty

Dziękujemy za przesłane aplikacje na warsztaty reportażu odbywające się pod hasłem „Wszyscy o wszystkim mało wiemy".

 

lista osób przyjętych na warsztaty

4.8.2012
zapisy na warsztaty

Zapraszamy do uczestnictwa w Warsztatach Reportażu. 

- Nie kłamać, nie nudzić, myśleć, czyli o reportażu słów kilka.

Prowadzenie Tomasz Słomczyński.

Warsztaty mają charakter zamknięty. Zgłoszenia (wypełniony formularz) prosimy przysyłać na adres barbara.lewinska@um.sopot.pl Ze względu na ograniczoną ilość miejsc istnieje możliwość uczestniczenia maksymalnie w trzech warsztatach.

Zapisy:

formularz do pobrania TUTAJ

regulamin TUTAJ

 

Decyduje kolejność zgłoszeń. 

12.7.2012
List od Prezydenta Sopotu

Szanowni Państwo,

z radością i satysfakcją pragnę Państwa zaprosić na pierwszą edycję „Literackiego Sopotu”, imprezy, która ma być prawdziwym świętem książek oraz tych, którzy kochają książki.

Sopot jest miastem, które skupia ludzi otwartych na świat, ciekawych kontaktów z innymi, poszukujących. W Sopocie czyta się najwięcej książek, tutaj inspiracji szukali najwybitniejsi polscy pisarze i poeci: Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Henryk Sienkiewicz. Dlatego też jestem pewien, iż „Literacki Sopot” będzie wydarzeniem, które wzbudzi niekłamane zainteresowanie zarówno przygotowanym przez nas programem jak i możliwością spotkań z najwybitniejszymi  twórcami literatury.

Życzę wielu niezapomnianych chwil w literackim Sopocie

Jacek Karnowski

12.7.2012
warsztaty reportażu

„Wszyscy o wszystkim mało wiemy”

 

Wszyscy o wszystkim mało wiemy – stwierdził trafnie w „Podróżach z Herodotem” największy w naszym zawodzie – Ryszard Kapuściński.  Żeby wiedzieć więcej, człowiek chwyta się różnych sposobów. Jednym z nich jest reportaż. Został wynaleziony po to, żeby jak najwięcej ludzi zrozumiało innych ludzi. Żeby jak najwięcej ludzi zrozumiało drugiego człowieka.

Polscy reporterzy w ciągu ostatnich lat zrobili wiele, by przybliżyć swoim Czytelnikom świat i Polskę w nieoczywisty i bezpośredni sposób. Często słyszymy, że reportaż celniej niż powieść, film i literatura fikcji pokazuje, co stało się w Polsce i na świecie po upadku komunizmu i że wiele tekstów reporterskich to również niemal gotowy materiał teatralny albo filmowy.

Na czym polega ten fenomen polskiego reportażu? Jak to się stało, że stał się jedną z wizytówek polskiej literatury, jest coraz chętniej nagradzany, przekładany i czytany na świecie a do tego okupuje listy bestsellerów? Uczestnicy festiwalu „Literacki Sopot” będą mieli unikalną okazję sprawdzić to u źródeł.

W Sopocie zjawi się czołówka polskich reporterów różnych pokoleń – m.in. Lidia Ostałowska, Ewa Winnicka, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Filip Springer, którzy wezmą udział w spotkaniach autorskich a także poprowadzą warsztaty, w czasie których opowiedzą o kulisach swojej pracy. Opowiedzą zarówno o tym jak podróżują, szukają tematów, rozmawiają ze swoimi bohaterami jak i o tajnikach pisarskiego warsztatu.

Zapraszamy do udziału w nich zarówno fanów literatury non-fiction jak i  osoby, które chciałyby sprawdzić swoje siły w reporterskim opisaniu świata.

Paweł Goźliński / Instytut Reportażu

 

Miejsce : Zatoka Sztuki

Czas: 14.00 – 17.00

 

18.08

Między fotografią i tekstem

warsztaty prowadzi Filip Springer

 

19.08

Jak opisać nieopisywalne

warsztaty prowadzi Wojciech Tochman

 

20.08

Jak nie ugrzęznąć w stereotypach

warsztaty prowadzi Lidia Ostałowska

 

21.08

Reporter w poszukiwaniu dobrego tematu

warsztaty prowadzi Paweł Goźliński

 

22.08

Reporter przekracza granice

warsztaty prowadzi Witold Szabłowski

 

Warsztaty mają charakter zamknięty. Zgłoszenia (wypełniony formularz) prosimy przysyłać na adres barbara.lewinska@um.sopot.pl Ze względu na ograniczoną ilość miejsc istnieje możliwość uczestniczenia maksymalnie w trzech warsztatach.

 

 

Zapisy:

formularz do pobrania TUTAJ

regulamin TUTAJ

 

Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Kilka słów o Instytucie Reportażu

Fundację Instytut Reportażu założyli w 2009 roku Paweł Goźliński, Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman, reporterzy i redaktorzy związani z „Gazetą Wyborczą”.

Instytut ma kilka wcieleń. Pierwsze i najbardziej znane to warszawska księgarnia reporterów Wrzenie Świata. Świat wrze na tyłach Nowego Światu, przy Gałczyńskiego 7 (wejście do księgarni z bram Nowy Świat 48 i 52). Wrzenie Świata jest księgarnią z literaturą faktu (reportaż, biografie, wspomnienia, wywiady, eseje, albumy fotograficzne – łącznie ponad 1000 tytułów), a jednocześnie klubem z kawą, winem i kanapkami. Kilkanaście razy w miesiącu, najczęściej wieczorami, odbywają się tam spotkania z reporterami, podróżnikami, pisarzami z Polski i świata, projekcje filmów dokumentalnych i przeglądy zdjęć z wypraw. Rok 2011 to ponad sto spotkań. Księgarnia zainicjowała zwyczaj publicznego czytania książek reporterskich, które przygotowywane są do druku. Książki „w maszynopisie” czytali już m.in.: Danuta Stenka, Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra. Raz na dwa tygodnie, w poniedziałek o 10.00 księgarnia proponuje Poranki dla Seniorów – spotkania z autorami książek przy porannej kawie.

O Wrzeniu Świata warszawska prasa napisała już, że to miejsce „kultowe”, „hipsterskie”, „topowe”, „rozrywkowe”, „bezpretensjonalne” i „pozbawione nadęcia”.

Drugie wcielenie Instytutu to Polska Szkoła Reportażu. W lutym 2012 roku rozpoczął się jej trzeci rocznik. Uczy pisania reportażu literackiego i jest rocznym autorskim przedsięwzięciem założycieli Instytutu Reportażu. Nauczycielami są najwybitniejsi reporterzy, m.in. Hanna Krall, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski oraz redaktorzy zajmujący się reportażem i literaturą faktu. Co roku Szkołę kończy około 20 absolwentów. Większość z nich stale dziś współpracuje z prasą. Absolwent I rocznika Andrzej Muszyński zdobył prestiżowe Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, wygrywając z ponad 70 konkurentami. Teksty trojga studentów otrzymały nominację do nagrody Grand Press 2011 w kategorii Reportaż.

Instytut Reportażu razem z Instytutem Książki zorganizował jesienią 2010 roku festiwal Warszawa bez Fikcji, w którym wzięło udział 5 tysięcy widzów. Razem z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego Instytut był współtwórcą performatywnych czytań reportaży Suchy Dok w Instytucie Teatralnym. W 2012 roku przy współpracy Instytutów Polskich w Kijowie, Pradze i Budapeszcie propaguje nasz reportaż zagranicą. Przygotowuje się do otwarcia jesienią Faktycznego Domu Kultury – nowego miejsca, przeznaczonego choćby na działania teatralne i projekcje filmowe.

Więcej informacji: www.instytutr.pl oraz Wrzenie Świata na Facebooku.

12.7.2012
targi książki

Zaprezentuj swoją ofertę  w Sopocie!

Zapraszamy Wydawnictwa do zaprezentowania swojej oferty na Targach Książki odbywających się w dniach 18 – 19 sierpnia na Placu Przyjaciół w Sopocie. Organizatorzy zapewniają stoiska z podstawowym wyposażeniem, możliwość zorganizowania spotkań autorskich we wskazanych miejscach (klub Atelier oraz klub Spatif). Zarówno miejsce targów jak i pora ich trwania sprawi, że Państwa oferta wydawnicza trafi do szerokiej publiczności.

 

Pliki dla wystawców dostępne do ściągnięcia na stronie głównej,

w zakładce „Targi Książki”.

 

kontakt : barbara.lewinska@um.sopot.pl

12.7.2012
Konkurs "Literacki Spot"

„Spot Literacki” Konkurs na stworzenie nietypowej, krótkiej formy video, które będzie promowała modę na czytanie pism literackich. W konkursie może wziąć udział każdy, kto w terminie do 30 lipca 2012 roku do godziny 20.00 prześle na adres Towarzystwa Przyjaciół Sopotu film nie dłuższy niż 2'30''. W formule Konkursu mieszczą się krótkie spoty reklamowe, promujące jedno ze wskazanych pism kulturalnych: „Zeszyty Literackie”, „Twórczość”, „Topos”, „Odra”, „Bluszcz”. Nagrodzone prace będą prezentowane na nośnikach multimedialnych w przestrzeni miasta – na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

I edycja festiwalu „Literacki Sopot” odbędzie się w Sopocie w dniach 18-22 sierpnia 2012 roku. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sopot, a głównym partnerem Instytut Książki. Przy organizacji „Literackiego Sopotu” współpracują także: Fundacja Nagrody Literackiej NIKE, Instytut Reportażu i TVP Kultura oraz niemal wszystkie sopockie instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Państwowa Galeria Sztuki, Zatoka Sztuki oraz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu – Dworek Sierakowskich.