Literacki Sopot 2013

Yrsa Sigurðardóttir, Christer Mjaset, Mariusz Czubaj i Marek Krajewski - to pierwsi ogłoszeni dzisiaj goście tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot. Kolejne nazwiska będziemy przedstawiać już wkrótce!

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia – dziennikarz i publicysta, dyrektor programowy kanału Religia.tv, współpracuje z telewizją TVN, felietonista „Newsweek Polska”. Dwukrotny laureat nagrody „Grand Press” – w kategorii wywiadu za rozmowę ks. prof. Jerzym Szymikiem „Niebo dla gołębi (2006) oraz w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego za wywiad z etykiem i filozofem dr Kazimierzem Szałatą „Pamięta Pan Hioba?” (2007). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. ks. bpa Jana Chrapka, otrzymał ją w 2007 roku za „nowatorski sposób prezentowania i komentowania spraw religijnych: atrakcyjny, a przy tym głęboki, otwarty na nowe prądy umysłowe i wrażliwość młodego pokolenia”. Jest także laureatem wielu innych nagród i wyróżnień.

Filip Springer

FILIP SPRINGER – reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka „Miedzianka. Historia znikania" – został nominowany do Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, Nagrody Literackiej Gdynia 2012 oraz do Nagrody Literackiej NIKE 2012. Ostatnio ukazała się jego książka „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL".

Wojciech Tochman

WOJCIECH TOCHMAN – reporter, współzałożyciel (razem z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem) Fundacji Instytut Reportażu. Dotychczas wydał: „Schodów się nie pali” (2000), „Jakbyś kamień jadła” (2002), powieść reporterską „Córeńka” (2005), „Wściekły pies” (2007), „Bóg zapłać” (2010), „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010). Dwukrotny finalista Nagrody Literackiej NIKE. Jest tłu­ma­czony m.in. na angiel­ski, fran­cu­ski, nider­landzki, fiń­ski, rosyj­ski, ukra­iń­ski, wło­ski i bośniacki.

Jacek Hugo-Bader

JACEK HUGO-BADER – reporter „Gazety Wyborczej”. Zanim został reporterem pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, a także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, właściciel firmy kolportażowej i sprzedawca w sklepie spożywczym. Uwielbia Rosję i kraje byłego ZSRR, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Pierwsza książka będąca owocem tych podróży to nominowana do Nagrody Literackiej NIKE „W rajskiej dolinie wśród zielska” (2002). W zimie 2007 roku samotnie przejechał gazikiem z Moskwy do Władywostoku, co opisał w zbiorze reportaży „Biała gorączka” (2009), który otrzymał Nagrodę im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl” (2010). W 2011 roku ukazała się jego ostatnia książka „Dzienniki kołymskie”, owoc – także samotnej –podróży na Kołymę. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. Jest także współautorem filmu dokumentalnego „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Grand Press (1999, 2003) i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Paweł Goźliński

PAWEŁ GOŹLIŃSKI – szef działu kultury w „Gazecie Wyborczej”, redaktor naczelny kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania”, redaktor naczelny „Dużego Formatu” w latach 1996-2012, współzałożyciel (razem z Mariuszem Szczygłem oraz Wojciechem Tochmanem) oraz prezes Fundacji Instytut Reportażu. Studiował w Warszawie w Akademii Teatralnej, Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książek „Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata” (2005) oraz powieści „Jul” (2010).

Lidia Ostałowska

LIDIA OSTAŁOWSKA – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przed 1989 r. reporterka „Przyjaciółki” oraz „Itd”. Po przerwie w stanie wojennym dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka reportaży o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki „Cygan to Cygan” (wznowiona w tym roku), a 2011 roku nominowana do Nagrody Literackiej NIKE oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego książka reportażowa „Farby wodne”.

Ewa Winnicka

EWA WINNICKA – reporterka. Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze reportaże drukowała w czasie studiów w „Gazecie Wyborczej”. Od 1999 roku pracuje w „Polityce”. Na Uniwersytecie Warszawskim wykładała kulturę wywiadu. Jest współautorką kilku scenariuszy filmów dokumentalnych. Dwukrotna laureatka (2005 i 2008) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej. W 2011 roku ukazała się jej książka „Londyńczycy” a w 2012 „Zapraszamy do Trójki” (wspólnie z Cezarym Łazarkiewiczem).

Witold Szabłowski

WITOLD SZABŁOWSKI – reporter „Gazety Wyborczej”. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Jako stażysta telewizji CNN Türk przejechał całą Turcję. W Polsce pracę dziennikarza zaczynał w TVN 24. W 2006 roku dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”. Za reportaże ze zbioru Zabójca z miasta moreli (2010) otrzymał kilka nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007 i wyróżnienie Amnesty International. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż „Dziś przypłyną tu dwa trupy”. Przygotowuje książkę o swoim projekcie reporterskim „Nasz mały PRL”.

Mariusz Szczygieł

MARIUSZ SZCZYGIEŁ – reporter i redaktor związany z „Gazetą Wyborczą”. Przez sześć lat prowadził też pierwszy polski talk-show „Na każdy temat”. Jest współzałożycielem (wspólnie z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem) Fundacji Instytut Reportażu. Jego książka Gottland zdobyła tytuł Najlepszej Książki Europy 2009, przyznawanej przez Parlament Europejski. W Polsce zdobyła m.in. NIKE Czytelników 2007; a także francuską nagrodę Prix L’Amphi, przyznawaną za najlepszą książkę roku, przełożoną na francuski. Została przełożona lub aktualnie jest przekładana na 12 języków. Doczekała się też adaptacji teatralnych, przygotowywane są też jej ekranizacje. W 2009 roku Mariusz Szczygieł został nagrodzony przez rząd Republiki Czeskiej nagrodą Gratias Agit. W 2011 roku ukazała się jego kolejna czeska książka „Zrób sobie raj” a w 2012 zbiór felietonów „Láska nebeská”.

Magdalena Grzebałkowska

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA – ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, od 13 lat jest reporterką „Gazety Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Jej reportaże były wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą Stefana Żeromskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie Dzienniarzy Polskich (2008) oraz Grand Pressem (2009). Autorka bestsellerowej biografii Jana Twardowskiego pt. „Ksiądz paradoks”.

Tomasz Kołodziejczak

Tomasz Kołodziejczak – urodzony w 1967 r. Pisarz, scenarzysta, wydawca. Debiutował w 1985 roku opowiadaniem „Kukiełki” („Przegląd Techniczny”). Wydał powieści: „Wybierz swoją śmierć”, „Krew i Kamień”, „Kolory sztandarów”, „Schwytany w światła”, „Czarny horyzont”, tomy opowiadań „Wrócę do ciebie, kacie”, „Przygody rycerza Darlana”, „Głowbójcy”, grę „Rzeźbiarze Pierścieni”, komiks „Darlan i Horwazy - Złoty Kur” (rysunki Krzysztof Kopeć). Sześciokrotnie nominowany do nagrody imienia Janusza Zajdla, otrzymał ją w roku 1996 za powieść „Kolory sztandarów”. Scenarzysta komiksowy – napisał wiele nowel dla Przemysława Trusta Truścińskiego. Trzykrotny laureat nagrody „Śląkfa” (za działalność wydawniczą i fanowską). Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. W roku 2010 otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na angielski, czeski, litewski, rosyjski. Autor recenzji i felietonów, redaktor pism „Voyager” i „Magia i Miecz”, twórca antologii, prowadził programy o kulturze popularnej w telewizji i radiu. Członek grupy literackiej Klub Tfurcuf. Obecnie jest wydawcą komiksów dla dzieci i dorosłych w wydawnictwie Egmont Polska.

Anna Brzezińska

Anna Brzezińska – urodzona w 1971 roku. Mediewistka. Obok Andrzeja Sapkowskiego jest najpopularniejszym polskim twórcą fantasy. Współwłaścicielka Agencji Wydawniczej RUNA. Zadebiutowała opowiadaniem „A kochał ją, że strach”, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała siedem książek: „Zbójecki gościniec”, „Żmijowa harfa” (za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”, „Letni deszcz. Kielich”, „Wody głębokie jak niebo”, „Plewy na wietrze” i „Letni deszcz. Sztylet” oraz szereg opowiadań. Zbiór fabularnie powiązanych opowiadań „Wody głębokie jak niebo” zasługuje na szczególną uwagę: opowiadanie tytułowe zdobyło dla autorki trzecią w jej dorobku literackim Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, zaś cztery inne były do tej nagrody nominowane. Obecnie pracuje nad tryptykiem Wielka Wojna (wraz z Grzegorzem Wiśniewskim), doktoratem (powoli zasnuwanym pajęczyną przez czerwone pajączki) i scenariuszem serialu fantasy.

Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek – urodzony w 1982 roku w Opolu. Wielki miłośnik oraz znawca fantastyki i popkultury, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich pisarzy młodego pokolenia. Od najmłodszych lat związany z literaturą. Członek Śląskiego Klubu Fantastyki i współtwórca grupy teatralnej „Słudzy Metatrona”. Zawodowo copywriter, publicysta, scenarzysta, konferansjer, animator kultury. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który stał się początkiem bestsellerowej tetralogii łączącej w sobie motywy mitologiczne z popkulturalnymi. Autor dziewięciu książek, m. in. rozgrywającego się w scenerii katowickiego dworca horroru „Ciemność płonie", wzbudzającego kontrowersje zbioru „Gotuj z papieżem” czy osadzonej w czasach przyprawionej voodoo wojny secesyjnej powieści „Krzyż Południa. Rozdroża”. Czterokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody im. Janusza A. Zajdla. Aktywnie zaangażowany w życie fandomu, od lat dzieli się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem poprzez udział w licznych spotkaniach autorskich, konwentach oraz warsztatach literackich. Jako wielbiciel komiksów czyni starania w kierunku propagowania tego medium na rodzimym rynku.

Rafał Dębski

Rafał Dębski – rocznik '69. Autor kilkudziesięciu opowiadań i dwunastu powieści, w tym sześciu z nurtu literatury fantastycznej. Pisarz wszechstronny, dobrze czuje się zarówno w czasach, kiedy Słońce było Bogiem, jak i kiedy człowiek stał się zdobywcą tysięcy słońc. Z wykształcenia i wykonywanego zawodu psycholog, pracuje w gimnazjum, zmagając się ze skutkami lekkomyślnej reformy oświaty. Obok pisania książek jego wielką pasją jest historia, przez którą, niczym w krzywym zwierciadle, postrzega ludzi - ich postawy, emocje, motywacje. Ma wielki apetyt na życie. Chciałby osiągnąć wiele i żyć tak, aby nie żałować… Najlepiej nie żałować niczego. Natura wpisała mu w geny potężną dawkę lenistwa. To przesądza o tym, że nie boi się wyzwań i dużo pracuje. Bo dzięki temu może jak najszybciej uporać się z tym, co tak czy inaczej musi być wykonane. Niestety, jak już się zdążył przekonać, to działa w obie strony. Praca, niczym owa Ciemność, dostrzegła go, pokochała i zawsze wie, gdzie Rafała znaleźć, dopaść i usidlić. W latach 2009-2012 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror”.

Jacek Komuda

Jacek Komuda – pierwsza szabla polskiej literatury. Uczestnik wyprawy na Moskwę, opis jego peregrynacji można przeczytać w pamiętnikach zatytułowanych „Samozwaniec”. Pisarz, niezależny historyk, autor powieści historycznych i fantastycznych, których akcja rozgrywa się w Rzeczpospolitej szlacheckiej i w XV-wiecznej Francji. Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Jego bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Nakładem Fabryki Słów wydał następujące powieści: „Wilcze gniazdo” (2002), „Bohun” (2006) poświęcony największej klęsce Rzeczpospolitej w wojnach z Kozakami, „Czarna szabla” i „Diabeł Łańcucki” (2007) odtwarzające wielokulturowe XVII-wieczne Bieszczady, „Galeony Wojny” (2007) nawiązujące do walk polskie floty za czasów Zygmunta III Wazy i piracką „Czarną banderę” (2008) opisująca brutalny świat korsarzy i buntowników: „Imię Bestii” (2005) i „Herezjarchę” (2008) zbiory poświęcone Franciszkowi Villonowi oraz „Samozwaniec” (2009, 2010, 2011), pierwsze trzy tomy cyklu „Orły na Kremlu”.

Krzysztof Kuczkowski

Krzysztof Kuczkowski - urodzony w 1955 r. Poeta, autor szkiców, recenzji literackich i muzycznych. W 1993 r. założył dwumiesięcznik literacki „Topos”, którym kieruje do dzisiaj. W latach 1995–2005 redaktor naczelny Magazynu Muzyków „Gitara i Bas”. Jeden z inicjatorów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, organizator Festiwali Poezji w Sopocie. Autor tomów wierszy: „Prognoza pogody” (1980), „Pornografia” (1981), „Ciało”, „cień” (1989), „Trawa na dachu” (1992), „Widok z dachu” (1994), „Stado” (z K. Szymoniakiem, 1995), „Anioł i góra” (1996), „Niebo w grudniu” (1997), „Wieża widokowa” (1998), „Tlen” (2003), „Pieśń miłości, pieśń doświadczenia” (z W. Kassem, 2006), „Dajemy się jak dzieci prowadzić nicości” (2007) oraz „Wiersze [masowe] i inne” (2010). Laureat m.in. Nagrody „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2008), Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007). W 2008 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Gdyni.

Anna Piwkowska

Anna Piwkowska – urodzona w 1963 r. Poetka, eseistka, krytyk literacki, autorka ośmiu tomów poetyckich: „Szkicownik” (1989), „Cień na ścianie” (1990), „Wiersze i sonety” (1992), „Skaza” (1996), „Tylko trzy drogi” (2000), „Po” (2002; wyróżnienie Fundacji Kościelskich), „Niebieski sweter: wiersze dawne i nowe” (2004), „Farbiarka” (2009), „Lustrzanka” (2012), prozy inspirowanej wierszami i biografią Georga Trakla „Ślad łyżwy” (2007) oraz książki eseistycznej pt. „Achmatowa czyli kobieta” (2003). Współpracuje z „Nowymi Książkami”, „Twoim Stylem” i „Zeszytami Literackimi”. Tłumaczona na angielski, niemiecki, rosyjski i słoweński. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej Miasta Warszawy (2009) i Nagrody Literackiej im. Georga Trakla (1995). Mieszka w Warszawie.

Marek Zagańczyk

Marek Zagańczyk – urodzony w 1967 r. Pisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”. Od 1989 r. wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Autor szkiców z podróży: Krajobrazy i portrety (1999), Droga do Sieny (2005), Cyprysy i topole (2012). Na jego dorobek edytorski składają się m.in.: korespondencja J. Iwaszkiewicza i P. Hertza, ogłaszana na łamach „Zeszytów Literackich”; Portret młodego artysty. Listy Józefa Rajnfelda do Jarosława Iwaszkiewicza (1997, wraz z Pawłem Hertzem); tom esejów Jana Kotta Nowy Jonasz i inne szkice (1994), a także współpraca nad tomami korespondencji Z. Herberta, Cz. Miłosza, J. Stempowskiego. Marek Zagańczyk redaguje również serię biblioteki „Zeszytów Literackich” pt. Podróże. Stypendysta Fonds d’Aide Aux Lettres Polonaises Indépendantes (Paryż, 1992), Société Historique et Littéraire Polonaise im. Stanisława Lema (Paryż, 1993) oraz Akademie der Künste (Berlin, 2011). Mieszka w Warszawie.

Tadeusz Dąbrowski

Tadeusz Dąbrowski – Urodzony w 1979 r. Poeta, eseista, krytyk, redaktor „Toposu”. Publikował w wielu pismach krajowych i zagranicznych. Stypendysta Vermont Studio Center (2011), Literatur Lana (2011), Internationales Haus der Autoren Graz (2008), Ministra Kultury RP (2007, 2010), Literarisches Colloquium Berlin (2006), Marszałka Województwa Pomorskiego (2005, 2008) oraz Baltic Centre for Writers and Translators (2004, 2010). Laureat Nagrody Kościelskich (2009), Hubert-Burda-Preis (2008), nagrody Splendor Gedanensis (2007), Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2002). Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (2010) oraz telewizyjnej Nagrody „Pegaza” za rok 2001. Od T. Różewicza otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej (2006). Tłumaczony na dwadzieścia języków. Autor książek poetyckich: „Wypieki” (1999), „e-mail” (2000), „mazurek” (2002), „Te Deum” (2005, 2008) oraz „Czarny kwadrat” (2009). Redaktor „Antologii wierszy 1976–2006. Poza słowa” (2006). Jego wiersze wybrane ukazały się w Niemczech (Schwarzes Quadrat auf schwarzem Grund, 2010, 2011) i Stanach Zjednoczonych (Black Square, 2011). Mieszka w Gdańsku.

Rafał Bryndal

Rafał Bryndal – Urodzony w 1960 r. Satyryk, autor sztuk teatralnych oraz scenariuszy sitcomów, dziennikarz Radia ZET, twórca zespołów kabaretowych. Od 2010 r. redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego „Bluszcz”. Razem z Mariuszem Lubomskim stworzył kabaret „I z Poznania i z Torunia”, który zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu PAKA (1985). W 1992 r. założył wraz z bratem Jackiem zespół muzyczny Atrakcyjny Kazimierz. Pisał felietony do miesięcznika „Twój Styl” i magazynu popkulturalnego „Machina”, którego został dyrektorem muzycznym. Prowadzi w Radiu ZET audycję Radio ZET na półce (wraz z Moniką Rogulską) oraz niedzielny program radiowy Rafał Bryndal Jazz Quartet na antenie Chilli ZET. Laureat Mediatorów 2009 w kategorii AKUMULATOR.

Wacław Tkaczuk

Wacław Tkaczuk – Urodzony w 1942 r. Krytyk literacki, dziennikarz, poeta. W latach 1981–1985 sekretarz redakcji tygodnika „Antena”, członek zespołu redakcyjnego kwartalnika „Regiony” w latach 1999–2004. Z Polskim Radiem związany od 1990 r. Pełnił tam funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu II PR, od 1994 do 2005 r. był kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia. Wielokrotny juror Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Od 1996 r. prowadzi zajęcia z zakresu radiowych form artystycznych w ramach Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL. Ogłosił tomy wierszy „Skrzydło liścia” (1970) oraz „Co z ognia – co z wody” (1977). Autor licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji. Od kilkunastu lat prowadzi audycję, poświęconą nowej polskiej poezji pt. „Wiersze z gazet i czasopism”. Laureat Złotego Mikrofonu (1993), Nagrody Rady Programowej PR (2004), Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) oraz Nagrody im. Witolda Hulewicza (2009). Mieszka w Warszawie.

Zbigniew Majchrowski

Zbigniew Majchrowski - urodzony w 1955 r. Historyk literatury i teatrolog, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Członek Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. Autor książek: „Poezja jak otwarta rana. Czytając Różewicza” (1993), „Gombrowicz i cień wieszcza. Eseje o dramacie i teatrze” (1995), „Cela Konrada. Powracając do Mickiewicza” (1998; Nagroda im. Leona Schillera oraz nominacja do Nagrody Literackiej NIKE 1999), „Różewicz w serii A to Polska właśnie” (2000). Redagował z Marią Janion tom „Odmieńcy” (1982; seria Transgresje). Współautor wielu prac zbiorowych, m.in.: „Balsam i trucizna. 13 tekstów o Mickiewiczu” (1993), „Od Shakespeare’a do Szekspira” (1993), „Świat według Themersonów” (1994), „Mickiewicz. Sen i widzenie” (2001), „Dramat polski. Interpretacje”, t. 1–2 (2001), „Powracając do Różewicza. Studia i szkice” (2006), „Księga Janion” (2007). Edytor teatraliów Andrzeja Kijowskiego pt. „Rytuały oglądania” (2005). Mieszka w Gdańsku.

Artur Nowaczewski

Artur Nowaczewski – urodzony w 1978 r. Poeta, krytyk literacki, adiunkt w Zakładzie Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie studiów współtworzył serwis „Teczka” i kwartalnik „Przesuw”. Od kilku lat współpracuje z dwumiesięcznikiem „Topos”. Stały współpracownik „Magazynu Apokaliptycznego 44”. Wiersze, recenzje, szkice krytyczne publikował m.in. we „Frondzie”, „Przeglądzie Politycznym”, „Arcanach”, magazynie polsko-niemieckim „Dialog”, „30 Dniach”, „Gościu Niedzielnym”, „Lampie”, „Studium”, „Ha!arcie”. Wydał arkusz poetycki „Wyrywki" (2002), zbiory wierszy „Commodore 64" (2005) i „Elegia dla Iana Curtisa" (2010) oraz książki historycznoliterackie „Trzy miasta, trzy pokolenia" (2006), „Szlifibruki i flaneurzy" (2011). Laureat Nagrody Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba (2008) i nagrody Złoty Środek Poezji w Kutnie (2006). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2008). Tłumaczony na czeski i niemiecki. Mieszka w Gdyni.

Bohdan Zadura

Bohdan Zadura – urodzony w 1945 r. Poeta, prozaik, tłumacz (z angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, węgierskiego) i krytyk literacki. Od 1979 r. członek redakcji kwartalnika „Akcent”, od 2004 r. redaktor naczelny „Twórczości”, od lat 70. stały współpracownik „Literatury na Świecie”. Laureat m.in. nagród im. Józefa Czechowicza (2010) oraz im. Stanisława Piętaka (1994). Jako poeta debiutował w 1962 r. na łamach dwutygodnika „Kamena”. Autor zbiorów wierszy: „W krajobrazie z amfor” (1968), „Podróż morska” (1971), „Pożegnanie Ostendy” (1974), „Małe muzea” (1977), „Zejście na ląd” (1983), „Starzy znajomi” (1986), „Prześwietlone zdjęcia” (1990), „Cisza” (1994; tom wierszy), „Cisza” (1996; poemat), „Noc poetów. Warszawa pisarzy” (1998), „Kaszel w lipcu” (2000), „Poematy” (2001), „Więzień i krotochwila” (2001), „Ptasia grypa” (2002), „Stąd: wiersze puławskie” (2002), „Kopiec kreta” (2004), „Wiersze zebrane” t. 1 (2005), „Wiersze zebrane” t. 2 (2005), „Wiersze zebrane” t. 3 (2006), „Wszystko” (2008), „Nocne życie” (2010; Nagroda Silesius). Mieszka w Warszawie i Puławach.

Danuta Wałęsa

Książka Marzenia i tajemnice, wydana w Wydawnictwie Literackim, jesienią ubiegłego roku, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, stała się nie tylko bestsellerem i wydarzeniem medialnym, ale także gorącym tematem społecznym. Danuta Wałęsa przerwała milczenie, ale oddała głos wszystkim kobietom. Czytelniczki odnajdują w niej swoje losy i idą za głosem Autorki. To zaskakujące zjawisko kulturowe, które wciąż żyje.

Mikołaj Nowak-Rogoziński

Mikołaj Nowak-Rogoziński – urodzony w 1987 r. Historyk sztuki, sekretarz redakcji „Zeszytów Literackich”.

Mieczysław Orski

Mieczysław Orski – urodzony w 1943 r. Krytyk literacki, prozaik, poeta, redaktor naczelny miesięcznika „Odra”. Autor tomów esejów i szkiców poświęconych literaturze współczesnej, m.in.: „Zmowa obojętnych” (1974), „Etos lumpa” (1978), „A mury runęły” (1995), „Autokreacje i mitologie” (1997), „Lustratorzy wyobraźni, rewidenci fikcji: o polskiej prozie lat dziewięćdziesiątych” (2002; wyróżnienie Fundacji Kultury). Jako poeta debiutował tomikiem „Wyspa” (1966), opublikował również zbiór wierszy „Zamarznięty ocean” (1980). Członek PEN-Clubu. Stały komentator literacki Radia Wolna Europa (od 1987 r. do zamknięcia rozgłośni). Były współpracownik Teatru Kalambur, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Wrocławskiego Teatru Lalek. Były wykładowca Uniwersytetu Letniego Instytutu Jana Pawła II w Rzymie. Laureat m.in. Nagrody Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1988) oraz Nagrody Literackiej Miasta Wrocławia (1989). Mieszka we Wrocławiu.

Tomasz Słomczyński

Tomasz Słomczyński – urodził się w 1976 roku, mieszka w Gdańsku, pracuje w Polsce Dzienniku Bałtyckim. Za reportaż „Na Baluba mówią: Żydzi” otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu im. Macieja Szumowskiego. Dwa inne teksty – „Zapytaj jeża” oraz „Ciężka robota” – przyniosły autorowi w latach 2009 i 2010 tytuł Dziennikarza Roku tygodnika „Angora" oraz nagrodę im. red. Piotra Różyckiego. W czerwcu 2011 roku ukazała się książka Słomczyńskiego pt. „Zapytaj jeża i inne historie. 13 reportaży". Książka uzyskała m.in. Trójkowy Znak Jakości i została zakwalifikowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2012.

trupa trupa

Trójmiejski zespół Trupa Trupa tworzy Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Zespół ma na swoim koncie epkę (2010) oraz longplay wydany w czerwcu ubiegłego roku (2011). W ciągu najbliższego półrocza zespół planuje wydanie drugiej płyty długogrającej. Niedawno zespół Trupa Trupa gościł na jednym z największych europejskich festiwali muzycznych – gdyńskim Open'erze.

mikołaj trzaska

Mikołaj Trzaska – Saksofonista i kompozytor. Jeden z najwyżej cenionych na świecie polskich muzyków jazzowych. Współpracował m.in. z Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Mazzollem, Marcinem Świetlickim i Jurijem Andruchowyczem. Autor muzyki do filmów „Dom zły” i „Róża”. Animator projektów "Zikaron Lefanaj" i „Shofar”, poświęconych muzyce żydowskiej.

andrzej stasiuk

Andrzej Stasiuk – Pisarz i podróżnik. Urodził się w roku 1960 w samym sercu Warszawy, dziś mieszka w Beskidzie Niskim. Wyrzucany kolejno: z liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80. zaangażował sie w działalność antysystemowego ruchu Wolność i Pokój. Za dezercję z wojska skazany na więzienie. Pod wpływem więziennych wspomnień powstała jego głośna, debiutancka książka „Mury Hebronu”. Za „Jadąc do Babadag” otrzymał najbardziej prestiżową polską nagrodę literacką – Nike. Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej. 

Renate Schmidgall

Ur. w 1955 r. Tłumaczka i poetka. Ukończyła slawistykę i germanistykę na Uniwersytecie w Heidelbergu. W latach 1984–1996 pracowała w Deutsches Polen-Institut. Od 1996 r. zajmuje się przekładem literatury pięknej jako niezależna tłumaczka. Laureatka Nagrody im. Jane Scatcherd (2001) oraz Europejskiej Nagrody dla Tłumaczy miasta Offenburg (2006). Jej wczesne przekłady prozy Witolda Gombrowicza i Andrzeja Kuśniewicza zostały włączone do „Biblioteki Polskiej” Karla Dedeciusa. Przekłada m.in. Adama Zagajewskiego, Piotra Sommera, Pawła Huellego, Stefana Chwina, Andrzeja Stasiuka, Marzannę Kielar, Tadeusza Dąbrowskiego oraz Jacka Dehnela. Schmidgall zajmuje zasłużone miejsce w kręgu osób popularyzujących polską kulturę w Niemczech.

Ernest Wichner

Ur. 1952 r. w Zăbrani (Guttenbrunn) w Rumunii. Poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz z rumuńskiego (M. Cartarescu, M. Blecher, N. Manea, D. Tsepeneag, A. Blandiana, C. Francesca Banciu, S. Banulescu, D. Banulescu, N. Iuga, Ch. Middleton, L. Corobca) i wydawca. Od 2003 r. kierownik Literaturhaus Berlin. Współtwórca grupy literackiej Aktionsgruppe Banat (1972–75). Członek niemieckiego PEN-Clubu. Laureat Förderpreis zum Marburger Literaturpreis (1987), Stipendium Künstlerhaus Edenkoben (1990), Förderpreis zum Andreas-Gryphius-Preis (1991), Lyrik-Stipendium Niedersachsen (1997), Preis der Stadt Münster für Europäische Poesie (2005, wraz z D. Banulescu). Autor zbiorów wierszy: „Steinsuppe” (1988), „Die Einzahl der Wolken“ (2003), „Rückseite der Gesten“ (2003), „Bin ganz wie aufgesperrt“ (2010), „Neuschnee und Ovomaltine“ (2010) oraz książki prozatorskiej „Alte Bilder” (2001). Mieszka w Berlinie.

Patrick Beck

Ur. w 1975 r. w Zwickau. Poeta i prozaik. Członek stowarzyszenia Literaturforum Dresden. Opublikował słuchowisko „Swantegard” (Leipziger Literaturverlag, 2008) oraz „Ich habe ein Haus aus Licht gebaut. Imaginäre Orte” (Leipziger Literaturverlag, 20010). Mieszka w Lipsku, Speyer, Londynie i Dreznie.

Volker Sielaff

Ur. w 1966 r. w Lausitz. Poeta i dziennikarz kulturalny. Członek stowarzyszenia Literaturforum Dresden. Od 1990 r. publikuje wiersze, eseje i recenzje w renomowanych czasopismach literackich (m.in. w „manuskripte“, „Diwan“, „Sprache im technischen Zeitalter“), w antologiach (m.in. w „Jahrbuch der Lyrik“ 2002, C. H. Beck Verlag) oraz dziennikach („Tagesspiegel“ i „Frankfurter Rundschau“). Tłumaczony na angielski, francuski, włoski, duński, czeski, polski, węgierski i arabski. W 2003 r. nakładem Verlag zu Klampen ukazał się zbiór jego wierszy „Postkarte für Nofretete“. W 2007 otrzymał Lessing-Förderpreis. Jesienią 2011 r. nakładem wydawnictwa Luxbooks ukazał się jego kolejny tom „Selbstporträt mit Zwerg”. Mieszka w Dreznie.